2013 års utställningsresultat

 

Totalt besökte vi 14st utställningar under 2013.

FMK - Ljungbyhed - 6 oktober 2013
Katt Grupp Klass Domare Resultat
IC S*Cederskogens Larry Lava  Anne Paluluoma  CAGCIB
S*Cederskogens Nick Nitro 11   Anne Paluluoma   Ex1
SP & CH S*Cederskogens Ebbe Everest  Zvezdan Memedov  Supreme Premier
 PR & SC S*Cederskogens Crille Crom, DVM  Yan Roca Folch  CAPIB 

 

FMK - Ljungbyhed - 5 oktober 2013
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Myselisias Wichita 11   Jörgen Frithiof  Ex2
SC S*Fridalas Digitalis, DVM 1 & 15a   Rolf Voeringer & Jörgen Frithiof  HP & Bästa Senior hona
CH S*Cederskogens Larry Lava  Jörgen Frithiof  International Champion 
 S*Cederskogens Nick Nitro 11   Jörgen Frithiof  Ex1 
GIP & CH S*Cederskogens Ebbe Everest  Yan Roca Folch  CAPE & Nominerad 
 PR & SC S*Cederskogens Crille Crom, DVM  Fabio Brambilla  CAPIB 

 

Scandinavian Winner 2013 - Norrköping - 14-15 september 2013
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Cederskogens Max Magma, JW 11   Glenn Sjöbom  Ex1, BIV & Scandinavian Winner 2013 (6 av 9 röster) 
S*Myselisias Wichita 11   Marie Westerlund  Ex3
IC Ruby av Härjedalen  Marie Westerlund  Ex2

 

DARAK-Dragör/DK- 4 augusti 2013
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Myselisias Wichita 12   Isabella M. Chiavuzzo  Ex2
GIC Ruby av Härjedalen 3  Isabella M. Chiavuzzo  CACE, BIV & Best In Show 

 

DARAK-Dragör/DK- 3 augusti 2013
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Myselisias Wichita 12  Minna Krogh  Ex1
IC Ruby av Härjedalen Minna Krogh  Grand International Champion, BIV & Best In Show

 

Calmare Kattklubb-Kalmar- 30 juni 2013
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Myselisias Wichita 12  Michael Edström  Ex2 av 3
S*Cederskogens Nova Niob 12  Michael Edström  Ex3 av 3

 

Värmlands Kattklubb-Karlstad- 30 juni 2013
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Cederskogens Nina Neon  12  Jörgen Billing  Ex3 av 4

 

Calmare Kattklubb-Kalmar- 29 juni 2013
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Myselisias Wichita 12  Mats Askett   Ex1 & Nominerad
S*Cederskogens Nova Niob 12  Mats Askett  Ex2 av 2

 

Värmlands Kattklubb-Karlstad- 39 juni 2013
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Cederskogens Nina Neon  12  Raymond A Saetre  Ex3 av 4

 

SVISS-Trelleborg- 9 juni 2013
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Myselisias Wichita 12  Robert Lubrano  Ex5 av 5
IC Ruby av Härjedalen 6 5 Robert Lubrano CAGCIB & Nominerad (1 röst)
S*Cederskogens Larry Lava Robert Lubrano Champion
SC S*Cederskogens Crille Crom 12 Mario Koot   
GIP S*Cederskogens Ebbe Everest  9 Henry Hornell   

 

SVISS-Trelleborg- 8 juni 2013
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Myselisias Wichita 12  Lene Glem  Ex2 av 4
IC Ruby av Härjedalen 6 5 Lene Glem CAGCIB & BIV
S*Cederskogens Larry Lava Lene Glem CAC
SC S*Cederskogens Crille Crom 12 Henry Hornell  
GIP S*Cederskogens Ebbe Everest  9 Lene Glem   

 

Elfsborgskatten-Alingsås-12 maj 2013
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Myselisias Wichita 12  Åsa Hammarlund  Ex1 
IC Ruby av Härjedalen 6 5 Åsa Hammarlund CAGCIB
S*Cederskogens Milla Metall 8 12 Jörgen Billing Ex1
S*Cederskogens Dixie Diamant  6 9 Hannah Jensen  CAGCIB & Nominerad

 

Elfsborgskatten-Alingsås-11 maj 2013
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Myselisias Wichita 12  Raymond A Saetre  Ex1 (nr9 av top 10)
IC Ruby av Härjedalen 6 5 Raymond A Saetre CAGCIB
S*Cederskogens Milla Metall 8 12 Yan Roca-Folch Ex1 & Nominerad
S*Cederskogens Dixie Diamant  6 9 Jörgen Billing CAGCIB & Nominerad

 

Sydkatten-Malmö-13 april 2013
Katt Grupp Klass Domare Resultat
IC Ruby av Härjedalen 6 5 Michael Edström CAGCIB
GIC S*Cederskogens Crille Crom 4 10 Kristina Rautio Ex2
GIP CH S*Cederskogens Ebbe Everest 3 4   CAPE
 S*Cederskogens Lex Legering 10    CAP

 

 

Min Kattklubb-Kristianstad-24 februari 2013
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Cederskogens Uppfödning blev BIS-Uppfödning :-))
M-kullen (Måns, Mira, Milla & Maia)   18  Dorte Kaae Ex3
IC Ruby av Härjedalen 6 5 Jörgen Frithiof Ex2 & BIS-Avelshona
S*Cederskogens Måns Månsten      8 12 Dorte Kaae     Ex1     
S*Cederskogens Milla Metall 8 12 Dorte Kaae Ex2
S*Cederskogens Maia Marmor 12  Dorte Kaae  Ex3
S*Cederskogens Mira Magnet 7 12 Kristina Rautio Ex1(förlorade BIV mot pappa Cicer)
S*Cederskogens Larry Lava  6 9 Jörgen Frithiof  CAC & Nominerad
GIC S*Cederskogens Crille Crom 4 10 Mira Fonsén CAP & Nominerad
GIP CH S*Cederskogens Ebbe Everest 3 4 Geir Edwardsen CAPE

-Utställnings galleri med massor av bilder från helgen!- <-nytt!4/3

Min Kattklubb-Kristianstad-23 februari 2013
Katt Grupp Klass Domare Resultat
 S*Cederskogens Uppfödning  blev BIS-Uppfödning :-))   
 M-kullen (Måns, Mira, Milla & Maia)   18   Mira Fonsén  BIS-Kull (av 5)
IC Ruby av Härjedalen Kristina Rautio CAGCIB & BIS-Avelshona
S*Cederskogens Måns Månsten      8 12   Geir Edwardsen     Ex1, BIV & Nominerad     
S*Cederskogens Milla Metall 12  Geir Edwardsen Ex2
S*Cederskogens Mira Magnet 12   Geir Edwardsen Ex3
S*Cederskogens Larry Lava  6  9  Kristina Rautio  Ex2
GIC S*Cederskogens Crille Crom 4  10  Mira Fonsén CAP
GIP CH S*Cederskogens Ebbe Everest 3 4  Geir Edwardsen ABS