Planerade utställningar 2019  

21-22/9 - Köge/DK

5 el. 6/10 - Malmö

19/10 - Årslev/DK

30/11 & 1/12 - Albertslund/DK

 

 

 För att se varje katts utställningsresultat se deras egna sidor under "Våra katter"

S*Cederskogens Titelkatter - här presenterar vi katter från vår uppfödning som erhålligt titel. <-nytt 22/7 2018

Resultaten från utställningar som våra katter eller avkommor besökt.

 

Skånes Kattklubb - Helsingborg -  18 augusti 2019
Katt Grupp Klass Domare Resultat
CH S*Cederskogens Öyvi Ögonfröjd 6 7  Charles Spijker  CACIB 
 S*Cederskogens Bibbi Blåsippa 5 12  Jörgen Frithiof  Ex2

 

Calmare Kattklubb - Kalmar -  30 juni 2019
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Cederskogens Öyvi Ögonfröjd 6 9  Veikko Saarela  Champion & Nominerad 
IC S*Cederskogens Yrsa 6 5  Veikko Saarela  Ex2
S*Cederskogens Ulla Ulexit 6 9  Veikko Saarela   Ex2

  

 

Dackekatten - Gislaved -  9 juni 2019
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Cederskogens Öyvi Ögonfröjd 6 9  Annika Berner  CAC av 3, BIV & Nominerad (2 av 4 röster)
IC (N)Mariskogens Orkidé, JW  4 5  Alexey Shchukin

 CAGCIB & Best In Show (2 av 4 röster + skiljedomare)

IC S*Cederskogens Yrsa 6 5  Annika Berner  CAGCIB
S*Cederskogens Ulla Ulexit 6 9  Annika Berner   Ex2

  

Dackekatten - Gislaved -  8 juni 2019
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Cederskogens Öyvi Ögonfröjd 6 9  Zvezdan Memedov  CAC av 3
IC (N)Mariskogens Orkidé, JW 4 5  Caroline Stoa 

 CAGCIB, BIV & Best In Show (3 av 5 röster)

IC S*Cederskogens Yrsa 6 5  Zvezdan Memedov  CAGCIB
S*Cederskogens Ulla Ulexit 6 9  Zvezdan Memedov   Ex2

 

SVISS - Hässleholm -  19 maj 2019
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Cederskogens Östen Östanvind 3 11  Cristiano Sandon  Ex1, BIV-u/j & Best In Show
S*Cederskogens Öyvi Ögonfröjd 6 11  Thea Friskovec  Ex1 & Nominerad (röst)
IC (N)Mariskogens Orkidé, JW 4 5  Cristiano Sandon   CAGCIB & Best In Show 
IC S*Cederskogens Yrsa 6 5  Thea Friskovec  CAGCIB

 

SVISS - Hässleholm -  18 maj 2019
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Cederskogens Östen Östanvind 3 11  Henry Hornell  Ex1, BIV-u/j & Best In Show
S*Cederskogens Öyvi Ögonfröjd 6 11  Cristiano Sandon  Ex1, BIV-u/j & Nominerad (röst)
IC (N)Mariskogens Orkidé, JW 4 5  Isabelle M Chiavuzzo   CAGCIB & Nominerad (röst)
CH S*Cederskogens Yrsa 6 7  Cristiano Sandon  Internationell Champion

 

Norwegian Forest Cat Championship - Birkeröd -  12 maj 2019
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Cederskogens Öyvi Ögonfröjd 6 11  Anne Veland  Ex1 & Best In Show (alla röster)
IC(N)Mariskogens Orkidé, JW 4 5  Minna Krogh   CAGCIB & Nominerad (röst)

 

Racekatten - Birkeröd -  11 maj 2019
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Cederskogens Öyvi Ögonfröjd 6 11  Britta Busse  Ex1 & Best of Best 1:a (alla röster)
IC(N)Mariskogens Orkidé, JW 4 5  Raymond Seatra   CAGCIB & Nominerad (röst)

  

FMK - Åhus - 7 april 2019
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Cederskogens Öyvi Ögonfröjd 6 11  Fabio Brambilla  Ex1, BIV & Best In Show
IC(N)Mariskogens Orkidé, JW 4 5  Magdalena Kudra  CAGCIB, BIV & Nominerad

  

FMK - Åhus - 6 april 2019
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Cederskogens Öyvi Ögonfröjd 6 11  Irene Eek Magnusson  Ex1
(N)Mariskogens Orkidé, JW 4 7  Caroline Stoa  International Champion, BIV & Nominerad

 

DARAK - Dragör- 3 mars 2019
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Cederskogens Östen Östanvind 3 12    Ex1 & BIV
S*Cederskogens Öyvi Ögonfröjd 6 12  Michael Edström  Ex1, BIV-t & NOM
CH (N)Mariskogens Orkidé, JW 4 7  Glenn Sjöbom  CACIB av 2

 

DARAK - Dragör -  2 mars 2019
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Cederskogens Östen Östanvind 3 12  Michael Edström  Ex1 & NOM
S*Cederskogens Öyvi Ögonfröjd 6 12  Glenn Sjöbom  Ex1
CH (N)Mariskogens Orkidé, JW 4 7  Jörgen Frithiof  CACIB av 2

 

Katteklubben - Lile Skensved - 27 januari 2019
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Cederskogens Öyvi Ögonfröjd 6 12  Jörgen Billing  Ex1, BIV-U/J & NOM
GIC S*Cederskogens Roxie Rubin, DVM 6 3  Jörgen Billing  Ex2
(N)Mariskogens Orkidé, JW 4 9  Jörgen Billing  Champion & BIV-V

 

Katteklubben - Lile Skensved - 26 januari 2019
Katt Grupp Klass Domare Resultat
S*Cederskogens Östen Östanvind 6 12    Ex1
S*Cederskogens Öyvi Ögonfröjd 6 12  Boris Lupan   Ex1
GIC S*Cederskogens Roxie Rubin, DVM 6 3  Boris Lupan  Ex2
(N)Mariskogens Orkidé, JW 4 9  Marie Westerlund  Ex2

 

 

   -Klicka här för att se utställningsresultat för år 2018-  

 

   -Klicka här för att se utställningsresultat för år 2017-  

 

   -Klicka här för att se utställningsresultat för år 2016-  

 

   -Klicka här för att se utställningsresultat för år 2015 

 

   -Klicka här för att se utställningsresultat för år 2014 

 

   -Klicka här för att se utställningsresultat för år 2013 

 

   -Klicka här för att se utställningsresultat för år 2012

 

   -Klicka här för att se utställningsresultat för år 2011

 

    -Klicka här för att se utställningsresultat för år 2010-   

 

    -Klicka här för att se utställningsresultat för år 2009-   

 

    -Klicka här för att se utställningsresultat för år 2008-   

 

    -Klicka här för att se utställningsresultat för år 2006-2007-